Kwiecień 2010 Drukuj
Redaktor: Gabriela Zuzel   
31.03.2010.

KWIECIEŃ

 

Mając w perspektywie zbliżający się Dzień Ziemi postanowiliśmy kwiecień poświęcić na zbieranie materiałów, tak by zainspirować innych aby chwilę zastanowili się nad losem Ziemi.

Jest to doskonała okazja do przedstawienia zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem jej mieszkańców.

Obchodom Dnia Ziemi, co roku przyświeca inne hasło, będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych podnoszonych na arenie światowej i państwowej.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego też ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Ziemi 2010 przebiegać będą pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS.

W ramach obchodów zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na gazetkę klasową na temat  RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS”. Komisja oceniająca prace klas brała pod uwagę po pierwsze wyraz artystyczny, po drugie treść przekazu, po trzecie ekologiczne wykonanie pracy. Można powiedzieć, że rywalizacja była zacięta. W efekcie ustalono, że pierwszą nagrodę otrzymują egzekwo kl Ia i Ic. Trzecią nagrodę Ib   

 

Na tą okazję klubowicze przygotowali prezentacje multimedialne nawiązujące do hasła przewodniego 2010 r.

Podczas przerw uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia prezentacji przy wtórze śpiewu ptaków (co prawda tylko z głośników radiowęzła szkolnego), które wprowadzały nas w odpowiedni klimat.  

Prezentacja ekosystemy.ppt

Dzień ziemi różno.ppt

Dzień ziemi 2010.ppt

Dzień Ziemi.ppt

Dni Ziemi.ppt


Przyglądali się w jaki sposób badamy parametry wody z okolicznych rzek, oraz mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania z quizu  o „różnorodności”, a przy okazji dobrych odpowiedzi nazbierać dobrych cukierów! Mniam! 

 

No i tyle jeśli chodzi o Dzień Ziemi w Gimnazjum nr 1 w Koszęcinie!

 

 

 

A to dla tych którzy chcieliby przypomnieć sobie podstawowe informacje, które każdy wiedzieć powinien!!!!!

 

 

Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji które wypromował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska, celem tej akcji jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, początki obchodów na świecie sięgają roku 1970, kiedy to ludzie z nurtów proekologicznych postanowili nazwać organizowane 22 kwietnia akcje - Dniem Ziemi. Od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce.

Głównym zadaniem tego święta od samego początku jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem jej mieszkańców.


 artykuł ze zdjęciami